W skład urządzenia thermomix TM6 wchodzi naczynie miksujące, pokrywa do naczynia, osłona przed rozpryskiwaniem, miarka, Varoma, która składa się z trzech elementów: dolnej części przystawki, wkładu i pokrywy, koszyczek, kopystka oraz motylek.

Poniżej opisujemy bardziej szczegółowo poszczególne akcesoria wchodzące w skład zestawu thermomix TM6.

Naczynie miksujące

Wykonane jest ze stali szlachetnej i składa się z pojemnika, podstawy naczynia miksującego oraz noża miksującego. Waży 1120g i ma pojemność 2,2l. W naczyniu wytłoczone są znaczniki wskazujące poziom napełnienia naczynia co 0,5l. Dzięki temu łatwo napełnić je żądaną ilością płynu. Podczas gotowania stal naczynia nagrzewa się o czy informują nas dwie świecące na czerwono diody zamontowane w korpusie thermomix Tm6. Gdy naczynie jest zimne diody są zielone. Nóż zamontowany w naczyniu miksującym wykonany również ze stali nierdzewnej posiada cztery wyjątkowo ostre i charakterystycznie wyprofilowane ostrza. W zależności od wybranych obrotów sieka, rozdrabnia, mieli, ubija, miksuje, miesza lub wyrabia ciasto. A wybranie obrotów wstecznych umożliwia delikatne mieszanie składników bez ich rozdrabniania. Nóż wyposażony jest w uszczelkę zabezpieczającą przed przeciekaniem zawartości naczynia miksującego. Podstawa naczynia miksującego służy do właściwego i bezpiecznego blokowania noża miksującego w naczyniu oraz chroni styki kontaktowe naczynia. Naczynie można myć w zmywarce w programach z temperaturą do 60 stopni Celsjusz. Ważne jest to aby styki kontaktowe urządzenia zawsze po myciu były dokładnie osuszone.

Pokrywa naczynia miksującego

Służy do zamykania naczynia. Bez niej thermomix Tm6 nie zacznie pracować ponieważ w korpusie zamontowane są dwa ramiona domykające pokrywę oraz czujnik bezpieczeństwa.

Pokrywa wyposażona jest w uszczelkę która gwarantuje optymalne jej domknięcie i łatwe czyszczenie. W pokrywie naczynia miksującego jest 6cm otwór poprzez który możemy wkładać do naczynia składniki i/lub z łatwością montować na niej inne akcesoria w danych etapach gotowania np. Varomę, miarkę czy pokrywę przed rozpryskiwaniem a thermomix tm6 odpowiednio reguluje temperaturę gotowania.

Można ją myć w zmywarce w programach do 60 stopni Celsjusza. Jeśli wewnętrzna uszczelka pokrywy odbarwi się zbytnio od produktów takich jak buraki czy kurkuma to po umyciu warto wystawić ją na ok.2h na słońce.

Osłona przed rozpryskiwaniem

Nakładana jest na pokrywę naczynia miksującego i wraz z nią domykana jest przez ramiona blokujące. Jest niezbędna gdy thermomix Tm6 pracuje w wysokiej temperaturze np. podczas podsmażania i rumienienia na tłuszczu. Dzięki niej para swobodnie się ulatnia a ewentualny pryskający tłuszcz nie stwarza dla nas zagrożenia. O tym, że należy założyć pokrywę przed rozpryskiwaniem poinformuje nas urządzenie poprzez komunikat na wyświetlaczu thermomix Tm6. Można ją myć w zmywarce w programach z temperaturą do 60 stopni Celsjusza.

Miarka

Służy do zamykania otworu w pokrywie naczynia miksującego przez co zapobiega utracie ciepła i rozpryskiwaniu miksowanych lub gotowanych produktów. Kształt miarki został funkcjonalnie zaprojektowany tak aby odmierzała on dodatkowo niewielkie ilości płynów (znaczniki na 50 ml i 100 ml).

Posiada ona elastyczne wypustki dzięki którym tłumi hałas i w łatwy sposób wpasowuje się w otwór pokrywy naczynia miksującego. Co ważne w porównaniu z poprzednim modelem thermomix Tm5 nie wypada ona z pokrywy a dość ściśle do niej przylega.

Dzięki sprytnemu kształtowi gdy chcemy dolać niewielką ilość płynu do naczynia np. podczas pracy urządzenia nie musimy zdejmować miarki z pokrywy. Wystarczy wlać ją na pokrywę naczynia miksującego obok miarki a ciecz powoli spłynie do wnętrza naczynia. Można ją myć w zmywarce w temperaturach do 60 stopni Celsjusza.

Varoma

Varoma składa się z trzech elementów: dolnej części przystawki, wkładu i pokrywy.

Nakłada się ją na pokrywę naczynia miksującego (bez założonej miarki). Można korzystać tylko z dolnej części przystawki i pokrywy (bez wkładu). Temperatura pracy thermomix Tm6 z Varoma to 120 stopni Celsjusza.

Można ją ustawić manualnie (pokrętło temperatury przekręcamy do końca aż na ekranie pojawi się komunikat „Varoma”) lub automatycznie gotując z Cookidoo. Przy gotowaniu manualnym należy pamiętać, że przy funkcji gotowania na parze Varoma maksymalna prędkość obrotów to 6. Warto również wiedzieć że podczas korzystania z tego trybu w ciągu 15min wyparuje z naczynia miksującego około 250ml wody lub innego płynu na bazie wody. To ważne aby nie doprowadzić do przegrzania urządzenia i/lub spalenia grzałki.  Przy wykorzystaniu przystawki Varoma wykorzystujemy energię gotując jednocześnie na wielu poziomach. Czyli w naczyniu miksującym gotujemy np. ryż i w tym samym czasie na parze rybę i warzywa. Układając produkty na przystawce Varoma należy pamiętać o ich twardości i czasie gotowania. W dolnej części układamy warzywa a na wkład Varomy rybę. Otwory na dnie zarówno dolnej części Varoma jak i wkładu Varoma nie mogą być całkowicie zasłonięte gotowanymi produktami tak aby para mogła swobodnie się ulatniać i cyrkulować.

Na przystawce Varoma można również przygotować jajka sadzone na parze, shakshukę a także ciasta. Aby zapobiec przeciekaniu składników przez otwory przystawki Varoma należy najpierw wyłożyć ją papierem do pieczenia pamiętając aby część otworów naczynia Varoma pozostała niezakryta. „Piekąc” ciasto na parze można skorzystać z formy do pieczenia która zmieści się w przystawce Varoma i również nie zasłoni wszystkich jej otworów. Gdy w aplikacji Cookidoo wpiszesz hasło Varoma odkryjesz wszystkie inspirujące przepisy z jej wykorzystaniem. Przystawki Varoma można również używać jako durszlaka. Varomę można myć w zmywarce w programach z temperaturą do 60 stopni Celsjusza.

Koszyczek

Koszyczek ma pojemność 1,4 litra. Wytłoczony jest w nim znacznik MAX który wskazuje dopuszczalną, maksymalną zawartość. Dla bezpieczeństwa i łatwości przestrzegania jego dopuszczalnej pojemności koszyczek jest wyposażony w zintegrowaną z nim pokrywę. Koszyczek posiada otwór dzięki któremu w łatwy i bezpieczny sposób możemy go wyjąć na naczynia miksującego przy pomocy kopystki. Zaczep kopystki należy umieścić w otworze koszyczka i upewnić się że stabilnie przylega. Dzięki temu unikniemy poparzeń gdy naczynie miksujące, koszyczek i jego zawartość są gorące.

Podstawowe zastosowania koszyczka to: – gotowanie na parze sypkich produktów takich jak kasze, ryże czy ziarna soczewicy (do naczynia miksującego należy wlać ok.1 litra wody a koszyczek umieścić wewnątrz naczynia); – gotowanie w wodzie np. owoców na klarowny kompot; – do przecedzania jako sitko/durszlak gdy chcemy przecedzić zawartość naczynia miksującego przelewając ją przez koszyczek lub przytrzymując koszyczek wewnątrz naczynia podczas wylewania płynnej jego zawartości np. podczas przygotowywania soków owocowych i warzywnych;  – koszyczek stawia się również na pokrywę naczynia miksującego aby pełnił funkcję osłony a jednocześnie pozwalał na właściwe odparowywanie cieczy i regulację temperatury w naczyniu miksującym. Koszyczek można myć w zmywarce w programach z temperaturą do 60 stopni Celsjusza.

Kopystka

Kopystka to pomocna szpatułka zaprojektowana specjalnie do pracy z thermomix. Służy ona do zgarniania rozdrabnianych i/lub gotowanych produktów ze ścianek naczynia miksującego oraz do opróżniania go z zawartości. Przy tej czynności pamiętajmy, że aby nie uszkodzić / pociąć kopystki obracamy nią w naczyniu miksującym (między nożami) zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko stykania się kopystki z ostrzami noża miksującego. Kopystka jest także pomocna przy mieszaniu niektórych tępych, gęstych potraw np. podczas przygotowywania sorbetów. Jest jedynym narzędziem które można używać w naczyniu miksującym przy pracującym silniku. Od góry przez otwór w pokrywie naczynia  miksującego wkładamy kopystkę, która dzięki specjalnemu kołnierzowi zabezpieczającemu nie dotknie noży.

Ta tarcza ochronna pełni również funkcję chroniącą przed rozpryskiwaniem mieszanych produktów. Kopystka ma również specjalny haczyk który pomaga wyjąć gorący koszyczek z naczynia miksującego. Pamiętaj, że kopystka jest najbezpieczniejszą szpatułką dla Twojego thermomix. Nie używaj metalowych łyżek czy plastikowych łopatek. Można ją myć w zmywarce, w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Motylek

Motylek służy do ubijania masła, bitej śmietany, białek, lekkich kremów i mas budyniowych. Jego specjalnie zaprojektowany kształt gwarantuje bardziej efektywne ubijanie, napowietrzanie oraz mieszanie składników przy niewielkiej prędkości. Najwyższe obroty przy których można zastosować motylek to 4.

Motylek dzięki wgłębieniu w centralnej jego części łatwo zakłada się bolec noża miksującego i równie łatwo zdejmuje. Motylek można myć w zmywarce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Wszystkie materiały użyte do produkcji oryginalnych akcesoriów thermomix  posiadają  stosowne certyfikaty wymagane dla materiałów mających kontakt z żywnością. Są bezpieczne i gwarantują najwyższą jakość.

5/5

Pin It on Pinterest

Share This