Co powiecie na mniej zakupów, mniej marnotrawstwa, a więcej oszczędności pieniędzy i czasu oraz kreatywności w kuchni?
Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to kuchnia bez resztek oparta na filozofii zero waste jest dla Was. Nie chodzi w niej o jedzenie resztek ale o racjonalne gospodarowanie tak aby mało co było wyrzucane.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że owo gospodarowanie to szereg działań począwszy od planowania posiłków, listy zakupów, zwracania uwagi na jakość produktów, ich źródło, termin przydatności do spożycia, umiejętne ich przechowywanie i…. kreatywność.

Dzięki planowaniu posiłków na co najmniej 3 / 4 dni nie musisz się martwić „co dziś na śniadanie / obiad / kolację” bo już to wcześniej przemyślałeś. Przygotowanie listy zakupów według wybranego wcześniej menu sprawi, że Twoje zakupy spożywcze nie będą chaotyczne.

Planowanie posiłków z Cookidoo

Zarówno z planowaniem posiłków, jak i z listą zakupów pomoże Ci zrobić Thermomix TM6 wraz z platformą Cookidoo. Aplikacja Cookidoo pozwala również na wyszukiwanie przepisów według naszych preferencji kulinarnych odnośnie diety czy składników, które mamy już w domu. Zainstalowana w telefonie ułatwia wybór dań w każdym miejscu i czasie a i listy zakupów nie musimy pisać na kartce bo będziemy mieć ją w smartfonie. Ponadto możemy ją dowolnie modyfikować przez dopisywanie do niej np.: produktów z chemii gospodarstwa domowego i innych potrzebnych pozycji.

Pamiętaj również o tym aby przed zakupami zjeść posiłek – przez uczucie głodu kupujemy za dużo.

Kupowanie na zapas produktów

Kupowanie na zapas bez planowania menu na kilka dni i listy zakupów sprzyja marnotrawstwu jedzenia a co za tym idzie pieniędzy. Dlatego warto kupować mniejsze ilości produktów i zwracać uwagę na ich jakość. To da nam gwarancję, że produkty które spożywamy są świeże a tym samym zdrowe i smaczne.

Jeśli zastanowimy się nad tym dlaczego wyrzucamy jedzenie to pierwszą odpowiedzią będzie to że się zepsuło – spleśniało, zgniło lub przeterminowało. Warto więc kupować lokalnie (wtedy najszybciej trafiają z pola na stół), niewielkie ilości oraz zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia.

Ponadto nie sposób nie poruszyć tu tematu dotyczącego wiedzy w jaki sposób należy przechowywać żywność.

Wyrzucamy jedzenie …

Najnowsze badania z 2019r pokazują, że najwięcej wyrzucamy pieczywa, świeżych owoców i warzyw. Dlatego przedstawiam poniżej kilka podstawowych rad dotyczących przechowywania tych produktów.

Pieczywo

Przechowujemy w suchym miejscu w temperaturze pokojowej np.: w chlebaku lub lnianym woreczku. Dłużej zachowa świeżość jeśli dodatkowo owiniemy go papierem.

Chleb i bułki  można mrozić. Należy jednak pamiętać aby zamrażać świeże pieczywo i może ono leżeć w zamrażalniku nie dłużej niż 3 miesiące. Rozmrażamy je w temperaturze pokojowej.

Warto również suszyć pieczywo. Możemy je wykorzystać np.: do kotletów mielonych lub do zrobienia własnej bułki tartej.

Owoce

Myjemy je tuż przed spożyciem – umyte wcześniej szybciej się psują.

Cytryny, Pomarańcze, Mandarynki, Grejpfruty  – owijamy papierem śniadaniowym, ręcznikiem papierowym lub serwetką i przechowujemy w lodówce w szufladzie przeznaczonej do przechowywania warzyw i owoców.

Banany – przechowujemy je w temperaturze pokojowej. Jeśli nie chcemy aby zbyt szybko dojrzały wystarczy owinąć folią spożywczą lub aluminiową kiść owoców co spowolni proces dojrzewania.

Jabłka – powinny być przechowywane w niskich temperaturach i wilgotnym powietrzu  a co najważniejsze nie powinny się stykać ze sobą lub innymi owocami. Najlepszym miejscem do przechowywania większej ilości jabłek będzie piwnica, garaż lub osłonięta przed mrozem weranda.

Awokado – cały dojrzały owoc należy włożyć do papierowej torby lub owinąć gazetą i przechowywać w temperaturze pokojowej. Obierz ze skórki tylko ten kawałek który na bieżąco zużyjesz. Jeśli zużyliśmy tylko cześć owocu i pozostały kawałek chcemy jeszcze przechować to warto posmarować go za pomocą pędzelka sokiem z cytryny, limonki, pomarańczy lub odrobiną octu. Następnie owinąć go szczelnie folią spożywczą i włożyć do zamykanej torebki foliowej a następnie do lodówki. Wydłuży to jego świeżość o następne kilka dni.

Winogrona, Borówki,  Jagody,  Truskawki, Maliny – przechowujemy je w lodówce w najniżej umieszczonej szufladzie w pojemnikach których dno warto wyłożyć ręcznikiem papierowym. Myjemy bezpośrednio przed spożyciem.

Warzywa

Ziemniaki – należy je przechowywać w chłodnym (do 15 stopni Celcjusza), suchym i ciemnym miejscu w skrzyni lub siateczkowym worku. Warto przykryć je papierem lub bawełnianą szmatką. Dodatkowo proces psucia się i kiełkowania ziemniaków zostanie spowolniony jeśli między  bulwy włożymy jabłko

Cebula  i czosnek – podobnie jak ziemniaki przechowujemy  w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Warto włożyć je do podziurkowanej, papierowej torby czy wiklinowego koszyka i przykryć ściereczką. Odpowiednia cyrkulacja powietrza wydłuży ich świeżość.

Marchewka, pietruszka, seler – na dno szuflady na warzywa w lodówce wyłóż ręcznik papierowy a na nim rozłóż warzywa. Pamiętaj aby nie przechowywać ich w foliowej torebce gdyż wówczas wytwarzają się szkodliwe składniki, głównie azotany.

Por – dobrze jest owinąć go w wilgotną bawełnianą ściereczkę lub ręcznik papierowy i schować do szuflady na warzywa w lodówce.

Pomidory i ogórki – nie przechowuj ich w lodówce ponieważ pod wpływem niskiej temperatury tracą swój aromat i smak (wyjątkiem są tylko bardzo dojrzałe warzywa, których od razu nie zjesz). Najlepszym miejscem będzie dla nich półmisek na stole kuchennym.

Zioła

Ścięte świeże gałązki  pietruszki, kolendry czy estragonu myjemy a następnie dobrze odsączamy z wody. Wkładamy je do czystego słoika i przykrywamy  otwór czystą bawełnianą szmatką. Słoik z ziołami wkładamy do lodówki. Tak przechowywane zioła zachowują świeżość ok. 6 / 7 dni.

W przypadku ziół o twardszych łodygach takich jak oregano, tymianek, rozmaryn wystarczy owinąć je lekko wilgotnym ręcznikiem papierowym i umieścić w lodówce.

Zioła warto również suszyć i zamrażać. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie aromatyczna i zdrowa przez cały rok.

Sałaty

Wspaniałym sposobem za wydłużenie świeżości sałat jest umycie każdego liścia a następnie zanurzenie ich w zimnej wodzie na godzinę. Po tym czasie odsączmy je z wody i zawijamy w płócienną ściereczkę. Tak zapakowaną sałatę chowamy do lodówki. Jeśli powtórzymy ten zabieg po dwóch dniach sałata dłużej zachowa świeżość.

Pamiętajmy, aby nie przechowywać pieczywa, warzyw i owoców w foliowych torebkach. Sprzyja to wytwarzaniu się szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Warto również przynajmniej raz w roku zrobić remanent w kuchennych szafkach.

Gwarantuję Ci, że będziesz z nich w stanie zrobić co najmniej 50 obiadów. Platforma Cookidoo w Thermomix TM6 zainspiruje Cię.

Oszczędności z zero waste

Statystyczny Polak wyrzuca do kosza ponad 50kg. niezjedzonej bądź zepsutej żywności rocznie. Przy czteroosobowej rodzinie daje to kwotę ok. 2500zł – 3000zł. Ta okrągła sumka może pozostać w Twoim portfelu.

Warto więc rozważyć opcję mrożenia, suszenia i gotowania własnych mieszanek warzywnych, które wykorzystamy do pasztetów, past, sosów, zup, koncentratów, farszy oraz koktajli warzywnych. A mrożone owoce będą doskonałą bazą do kompotów, sorbetów, musów owocowych czy dodatkiem do ciast i deserów.

Zero waste z Thermomix TM6

Thermomix TM6 doskonale wpisuje się w filozofię zero waste – podpowiada jak kreatywnie wykorzystać resztki jedzenia. Takie przepisy jak zupa krem z resztek warzyw, quiche z resztek sera i wędliny, koncentrat bulionu warzywnego z resztek warzyw czy pasty do wędlin i chleba, kompoty, farsze, sorbety i koktajle sprawiają, że bez większego wysiłku przerwiesz łańcuch marnotrawstwa w Twoim domu.

5/5

Pin It on Pinterest

Share This